اگر شما علاقه‌مند به بازاریابی محتوا هستید، حتماً  این آمار را شنیده‌اید. بازاریابی محتوا 3 برابر برای بیش از 67% بازاریابی سنتی موثر واقع می‌شود.

آمارهای جالب در مورد بازاریابی محتوا:

  • با توجه به آمار موسسه بازاریابی محتوا، تقریبا ۵۰٪ از تمام بازاریابان می‌گویند که آنها از محتوا به عنوان راهی برای رسیدن به مشتریان خود استفاده میکنند.
  • بر اساس یک تحقیق در PointVisible، نشان داد که 60٪ از بازاریابان B2C به طور مداوم به بازاریابی محتوا می‌پردازند.
  • تحقیقات CMI  نشان داد که ۷۲ ٪ از بازاریابان تمایل دارند بازاریابی محتوا را افزایش دهند.

اما این آمار همیشه بعضی از افراد را جلب نمی‌کنند و آن را اجرا نمی‌کنند. اما نمونه‌هایی که عملاً آن را اجرا کردند می‌تواند گواهی خوبی برای تاثیر و اهمیت بازاریابی محتوا در رشد کسب و کار باشد. در ادامه نمونه‌هایی از کسب و کارهایی مطرح شده است که با بازاریابی محتوا نام خود را برند کرده‌اند. شما هم می‌توانید با استفاده از این تکنیک‌ها مشتریان خود را افزایش دهید.

3 بهترین نمونه‌های بازاریابی محتوا برای انگیزه بخشیدن به شما

1- کسب و کار Forks Over Knives  (چنگال بیش از چاقو)

مجموعه Forks Over Knives  تا همین اواخر یک سرویس غذایی نسبتا کوچکی بود. آنها بر روی غذاهای گیاهی تمرکز داشتند. هدف آنها این است که خوشمزگی و مغذی بودن رژیم غذایی گیاهی را نشان دهند و به مردم کمک کنند تا زندگی سالمی داشته باشند.  زندگی بدون بیماری‌های مزمن که اغلب مربوط به رژیم غذایی سنگین از محصولات حیوانی و مواد غذایی فرآوری شده است.

منظور از رژیم غذایی گیاهی یعنی غذای بدون شیر، تخم مرغ، گوشت، عسل و دیگر غذاهایی که از گوشت حیوانات ساخته شده‌اند. مجموعه Forks Over Knives  (چنگال بیش از چاقو) یکی از بهترین نمونه‌های بازاریابی محتوا است که ما دیده‌ایم.

 آنها نیاز به آموزش روزانه مردم در مورد مزایای رژیم غذایی گیاهی دارند.

سئو و بازاریابی محتوا

هدف

شناختن مشتریان شما یک بخش ضروری قبل از سرمایه‌گذاری در بازاریابی محتوا است. بهترین محتوا با توجه به مخاطبان هدف ایجاد می‌شود. هدف اصلی آنها ارائه غذا به گیاهخواران است. اما گیاهخواران موجود خود متعهد به غذاهای گیاهی هستند. این شرکت از یک رویکرد متفاوت برای رسیدن به هدف خود استفاده کرد. آنها خود را نه فقط به عنوان یک سرویس دهنده غذایی  برای گیاهخواران معرفی نکردند. بلکه خود را به عنوان منبعی برای پاسخ به مشکلاتی مثل:

  • چاقی
  • بیماری‌های مزمن
  • مراقبت‌های بهداشتی

معرفی کردند.

اجازه دهید نگاهی بیاندازیم  به چگونگی انجام این کارها توسط آنها.

*وب سایت

این مجموعه به مبحث تولید محتوا خیلی اهمیت داد. بطوری که در نگاه اول،  شما حتی نمی‌فهمید که قرار است چیزی به فروش برسد. این سایت شامل دستور العملهایی است که برای یک برند مواد غذایی ضروری است.

*تصاویر جذاب

 مردم ابتدا با چشم خود می‌خورند.  Forks Over Knives یک وب سایت بسیار زیبا طراحی کرد. آنها عکس‌های زیبا از غذاها و خوردنی‌های گیاهی در سایت خود قرار دادند.

*آموزشگاه آشپزی آنلاین

در این فیلم‌ها مردم از طریق آموزش تکنیک‌های مختلف آشپزی به طبخ وعده‌های غذایی سالم برای خود می‌پردازند. بسیاری از برندها از ترس افشا شدن  اسرار آشپزی‌شان نحوه تهیه غذا را آموزش نمی‌دهند. اما دیدن چگونگی طبخ غذا با انجام آن دو چیز بسیار متفاوت است. این نوع محتواها بیشتر ارزش غذایی غذا را به مخاطب نشان می‌دهد.

بازاریابی محتوا | سئو و بازاریابی محتوا

*محتوای تولید شده توسط کاربر (تجربیات کاربر)

 محتوای کاربر بخش بزرگی از استراتژی محتوای آنها است. آنها صدها داستان موفقیت از افرادی که از رژیم‌های غذایی گیاهی استفاده کرده‌اند در سایت خود قرار داده‌اند. مردی به نام R. هوبارد می‌گوید: با رژیم گیاهی زندگی‌اش تغییر کرده است. صفحه او شامل داستان‌های از قبل و بعد از  رژیم گیاهی است.

این داستان‌ها خیلی انگیزه‌آور هستند. این مرد یکی از هزاران نفری هست که داستان زندگی‌اش را در سایت به اشتراک گذاشته است. این داستان‌ها از آدم‌های مختلف با شرایط سنی، ظاهری، جغرافیایی، نژادی متفاوت هست که همه با غذایی گیاهی زندگی سالمی را تجربه کرده‌اند.

*وبلاگ

وبلاگ آنها یکی از بهترین نمونه‌های بازاریابی محتوا است که تا حالا دیده شده است. وبلاگ شامل نوشته‌هایی طولانی (1000 + کلمات)، اصیل، به موقع و عمیق هستند. رعایت این موارد و کامنت‌هایی ارسال شده نشان از  نرخ تعامل بالای وبلاگ و جذب مخاطبان است.

خوب است بخوانید: 4 تکنیک وبلاگ نویسی برای افزایش فروش

*کتاب‌های الکترونیکی

 شرکت Forks Over Knives  در وب سایت خود کتاب‌های مفید نوشته شده در زمینه رژیم گیاهی  را در دسترس همگان قرار داده است. این موضوعات مرتبط و تاثیرگذار بر روی  مخاطبان هدف هست.

*فیلم

Forks Over Knives  به سراغ تولید فیلم‌های مستند پرداخت و از تجربه کاربران در زمینه رژیم غذایی گیاهی فیلم تهیه کردند. این شرکت از تاثیر صحبت‌های مردم بر افزایش فروش خود آگاهی داشتند و از آن استفاده کردند.

 نتیجه

 شرکت Forks Over Knives  بر روی ایجاد و به اشتراک گذاری محتوای با کیفیت بالای  آموزشی تمرکز کرد. و آنها را در وب سایت، وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک گذاشت. بعضی از پست‌های آنها در فیس بوک بیش از 33000 به اشتراک گذاشته شده است. در اینستاگرام بیش از نیم میلیون فالوور دارد. در یوتیوب حدود 60000 مشترک دارد و DA وب سایت آن 64 است.

این بدین معنی است که آنها توانستند به راحتی در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل برای تقریبا هر کلمه کلیدی مورد نظر خود برسند. این  یک شاهکار برای یک نام تجاری است.

2- کسب و کار Simply – یک رویکرد گسترده و هدفمند

کسب و کار Simply یکی از شرکت‌های بیمه کوچک در بریتانیا بود. ولی آنها  برای پیدا کردن جایگاه خود تلاش کردند و در حال حاضر به یک شرکت بیمه متوسط با دفاتر متعدد در لندن و بوستون با داشتن حدود 400 کارمند تبدیل شدند. همه این اتفاقات به لطف انجام بهترین ترفندها در بازاریابی محتوا است. به عنوان یک شرکت بیمه، آنها همیشه در مورد بیمه و اقداماتی که شرکت‌های بیمه انجام می‌دهند می‌نوشتند.

اغلب موضوع بیمه چیزی نیست که یک فرد بخواهد در مورد آن فکر کند. آنها نمی‌خواهند در مورد بیماری، مرگ، ضرر، ورشکستگی و … فکر کنند. اما شرکت Simply از جهت‌های مختلفی به این موضوعات پرداخت.

 هدف

 به عنوان فروشندگان بیمه کسب و کار، مقصد صاحبان کسب و کار است. آنها در مورد خطرات مختلف که ممکن است در زمان اجرای یک کسب و کار رخ دهد نگران هستند. اما شرکت Simply  تلاش‌های بازاریابی محتوا خود را به تحقیق در مورد آنچه کسب و کار نیاز دارند متمرکز کرد. آنها در طولانی مدت به فکر رشد کسب و کارها بودند و در آن بین به اهمیت بیمه برای هر کسب و کاری پرداختند و از این طریق مشتریان زیادی پیدا کردند.

*وب سایت

نقطه کانونی استراتژی بازاریابی محتوا این شرکت وبلاگ آنها است. آنها به دقت در ایجاد بهترین وبلاگ متمرکز شده‌اند. آنها احتمالا آمار را دیده بودند که: شرکت B2B  که در وب سایت خود  وبلاگ راه اندازی می‌کنند ۶۷٪ بیشتر از سایت‌های بدون وبلاگ منجر به فروش و بازاریابی می‌شود. ۵۷ ٪ از صاحبان کسب و کار می‌گویند که ترجیح می‌دهند به جای دیدن ویدئو وقت خود را صرف خواندن یک مقاله برای یادگیری بیشتر بکنند.

*وبلاگ

شرکت Simply هزاران مقاله با کیفیت در چند سال گذشته منتشر شده است. بسیاری از آنها چیزی نیست که از یک شرکت بیمه انتظار دارید. مقالات وبلاگ آنها موضوعاتی مثل آموزش کسب و کار، آموزش گوگل آنالتیک، آموزش مربیگری، آموزش فیس‌بوک و … بود. قبل از نوشتن هر مقاله، تحقیقات کامل و جامعی انجام شده و سپس با ارائه اطلاعات ارزشمند به آن موضوع پرداخته شده است. مقالات خیلی کمی مربوط به بیمه در بین آنها پیدا می‌شد. شاید به نظر برسد که اینکار چه ارزشی برای رشد کسب و کار دارد ولی اگر با دقت بیشتری بررسی کنیم مشخص می‌شود که مشتریان یک شرکت بیمه صاحبان کسب و کار هستند پس با ارائه اطلاعات مفید به آنها برای رشد کسب و کارشان، شرکت بیمه مشتریان خود را جذب می‌کند. ترفندی که آنها برای جذب مخاطب بیشتر استفاده کردند قرار دادن فایل pdf مقاله برای دانلود در آخر آن بود.

*ایمیل مارکتینگ

برای بازاریابی ایمیلی شما نیاز دارید که لیستی از ایمیل‌های مرتبط را مانند کسب و کار Simply ایجاد کنید. سپس با تقسیم آنها بر اساس صنعت خود، ایمیل‌های مناسب و مرتبط ارسال کنید.

نتیجه

آنها نزدیک به ۷,۰۰۰ فالوور در لینکدین و بیش از ۳۰,۰۰۰ فالوور در توییتر با نرخ تعامل بالا دارند. DA دامنه وب سایت آنها  ۵۹ در انگلستان است. این آمار نشان می‌دهد که این کسب و کار از مزایای بازاریابی محتوا به خوبی بهره گرفته است.

3- برند تجاری Birchbox

شرکت Birchbox یکی از شرکت‌های پر فروش در زمینه لوازم آرایشی به لطف بازاریابی محتوا هست. به طوری که مشتریان زیادی هر ماه منتظر محصولات جدید هستند. آنها با بهره گیری مداوم از سئو و بازاریابی محتوا توانستند سرمایه $۱,۴۰۰,۰۰۰را به سرمایه $۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تبدیل کنند.

*شبکه‌های اجتماعی

حضور فعال در رسانه‌های اجتماعی برای بازاریابی محتوا آنها ضروری هست. آنها با فعالیت در فیس بوک، پینترست، یوتیوب برند تجاری خود را در رسانه‌های اجتماعی مطرح کردند. آنها با  ارسال تصاویر جالب و الهام بخشی برای سرگرم کردن مخاطبان هدف استفاده کردند.

آنها به طور منظم با تاثیرگذاران و فعالان در یوتیوب برای تبلیغ محصولات ارتباط برقرار می‌کردند. مثل:

  • بازیگران هالیوود
  • هنرمندان موسیقی
  •  ورزشکاران حرفه‌ای

*وب سایت و وبلاگ

Birchbox می‌دانست که وب سایت خانه و اساس کسب و کارش در فضای مجازی می‌باشد. داشتن وب سایت با ظاهر زیبا، سئو شده و ساخت وبلاگی که به مخاطبان در مورد مشاوره می‌دهد و سوالات آنها را پاسخ می‌دهند.

*بخش بندی

ارائه مطالب و جدا کردن آنها بر اساس جنسیت یکی دیگر از راه کارهای این مجموعه بود. در وبلاگ مردان مطالب مرتبط به آرایش و زیبایی مردان و در وبلاگ زنان مطالب مرتبط به آنها ارائه شد.

نتیجه

نتیجه فعالیت های مجموعه Birchbox با بازاریابی محتوا ، داشتن سایتی با DA ، 78 هست. این بدان معنی است که آنها می‌توانند هر گونه محتوای مربوطه را به خوبی در موتورهای جستجو با سهولت ایجاد کنند.