ویروس کرونا بر روی کسب و کار ها تاثیر منفی داشته است؟ پاسخ این سوال شاید در دید اول برای همه می تواند مثبت باشد. مطمئناً تاکنون درباره ویروس کرونا شنیده اید و از سرعت شیوع بالای آن اطلاع دارید. و این همه گیر بودن آن بر همه جنبه‌های زندگی ما تاثیر داشته است، از اولویت‌های زندگی، نحوه خرج کردن پول و مکان‌هایی که می‌توانیم به عنوان سرگرمی به آنجاها مراجعه کنیم.

هیچ کس واقعاً نمی‌داند که چند نفر به این ویروس آلوده شده یا خواهد شد (یا اینکه متاسفانه از بین می‌روند)، اما این باعث شده است که بازارهای جهانی به شدت سقوط کنند و این بدان معناست که این ویروس به شدت بر کسب و کارها (یا حتی یک بازاریاب) تأثیر گذاشته است.

گروه آژانس بازاریابی دیجیتال رشد برای اینکه به  بازار آنها کمک کند تا آشغل و صنعتشان را حفظ کنند ، به کمک آنها شتافته و خدمات دیجیتالی و اینترنتی خود را در اختیار آنها قرار می دهد. آمار نشان می دهد که با توجه به اینکه بسیاری از مردم در قرنطینه بسر می برند و از اینترنت علاوه بر سرگرمی برای رفع نیازهای خود استفاده می کنند، طراحی سایت یا شبکه اجتماعی گزینه مناسبی باشد. هر چند از لحاظ هزینه بصرفه تر نیز هست.

وضعیت کسب و کار ها بحرانی است

حتی اگر این ویروس به سرعت از بین برود، مشاغل باید یک سال برای بهبود کسب و کار خود و جبران ضررهایی که از این دو ماه قرنطینه خانگی داشته اند تلاش کنند.

افزایش نرخ بیکاری، کاهش خرده فروشی، تعطیل شدن شرکت هایی بزرگ برای کاهش شیوع بیماری نشان دهنده بحرانی بودن شرایط در جهان است. به عنوان مثال شرکت اپل فروشگاه های خود را برای کاشه دامنه بیماری تعطیل کرده است، این امر به معنای درآمد کمتر و بالتبع آن سود کمتر است. شرکت اپل مطمئناً قادر به پرداخت حقوق کارمندان خود در حین این تعطیلی موقت است، اما بیشتر شرکت ها توانایی این کار را ندارند. بنادر خالی و صادرات و واردات انجام نمی گیرد.  تخمین زده می شود که در کل COVID-19  برای اقتصاد جهانی 2.7 تریلیون دلار هزینه خواهد داشت.

تاثیر کرونا بر ترافیک وب سایت ها

همانطور که گفته شد کرونا بر همه جنبه‌های زندگی تاثیر داشته است حتی در سئوی وب سایت‌ها. می‌توان گفت بدون در نظر گرفتن هیچ مسئله جهانی یا به روز رسانی الگوریتمی، وب سایت‌هایی که در مورد اخبار یا مباحث مالی هستند، ترافیک آنها رو به افزایش رفت. ولی وب سایت‌هایی که به صنعت مسافرت یا توریستی توجه داشتند با افت شدید ترافیک مواجه شدند. در تجارت الکترونیکی بسته به اینکه چه چیزهایی در  وب سایت فروخته می‌شود یا بسته به نوع خدمات سایت، کیفتی متفاوتی دارند. به عنوان مثال، اگر شما محصولات کودک مانند پوشک یا دستمال مرطوب را می‌فروختید، یک ترافیک خوب دیدید. اما اگر در حال فروش کالاهای لوکس مانند تلویزیون‌های صفحه نمایش بزرگ هستید، شاهد افت ترافیک بوده‌اید. در مورد سایت‌های خبری (رسانه‌ای)، افراد به دنبال خواندن اطلاعات به روز از وضعیت پیش رو و ویروس کرونا بودند، از این رو سایت‌های خبری شاهد رشد خوبی بودند.

بازاریابی مجازی | دیجیتال مارکتینگ

جبران کرونا

همانطور که مشخص است یکی از راه های جبران این قرنطینگی استفاده از اینترنت و فضای مجازی است. با توجه به شرایط فعلی که پیش آمده است می توان گفت که افراد به دنبال مواد و ملزومات زندگی که مربوط به بهداشت و سلامت آنها باشد هستند و مثلاً به دنبال خرید خانه نباشند. در ادامه تاثیرات مثبتی که کرونا می تواند بر کسب و کارها داشته باشد را مطرح می کنیم.

تاثیرات مثبت کرونا بر کسب و کارها؟

باید گفت در طی رکود اقتصادی که با آن مواجه هستیم، متوجه می شوید که رقابت کمتری خواهید داشت و نتیجه گیری آسان‌تر و سریع‌تر است. این بدین معنی است که در برخی موارد، شما می‌توانید معاملات انجام دهید، که از لحاظ اقتصادی منفعت بیشتری داشته باشد.

به عنوان مثال به این موضوع فکر کنید: اگر بازار روند نزولی داشته باشد، بعضی از شرکت های کوچک برای بازپرداخت بدهی های خود اقدام به فروش بعضی از مایملک خود کنند، یا شرکت های تولیدی به فکر کاهش قیمت ها برای افزایش فروش خود باشند. پس شاید بتوان گفت کرونا به بهبود شرایط کمک کند.

خیلی از افراد برای کسب و کار خود همیشه باید در سفر باشند و از قبل مسافرت های این چند ماه خود را رزرو کرده بودند. شرایط فعلی آنها را محدود به خانه نشینی کرده است، یک پیشنهاد مناسب به آژانس ها پیش فروش بلیط ها برای دوران بعد از کرونا می باشد. این امر علاوه بر این که باعث سرعت عادی شدن شرایط را بالاتر می کند، درآمد آژانس ها را هم صفر نگه نمی دارد.

افزایش خرده فروشی از طریق اینترنت یکی دیگر از آثار مثبت کروناست. عدم حضور در مکان های شلوغ یکی از راهکارهای مدیریت بیماری کرونا است. خرید اینترنتی مخصوصا در مورد مواد غذایی می تواند خانه نشینی را آسانتر کند برای مشتریان علاوه بر اینکه ترس از کمبود و نایاب شدن، باعث افزایش خریدها شده است. البته پیش بینی می شود که مارک های پوشاک و کفش بیشترین ضرر را متحمل شوند.

به نظر می رسد برخی از جمعیت جهانی برای رفع بی حوصلگی حاصل از خانه نشینی ، به بازی های آنلاین روی آورده اند. این می تواند خبر خوبی برای فعالان در حوضه صنعت بازی سازی باشد در زمانی که سایر بخش های بازار دچار افت شدید شده اند.

حرف آخر

امیدواریم دوران ویروس کرونا به زودی بگذرد و تأثیرات کمتری بر زندگی داشته باشد. فعلاً سعی کنید خیلی با دیگران معاشرت نکنید و به مکانهای شلوغ نروید. کسب و کار خود را اینترنتی کنید تا در خانه و در حالت قرنطینه هم که هستید درآمد داشته باشید.

خوب است بخوانید: روش‌ های بازاریابی دیجیتال