بازاریابی محتوای ویدیویی با آن چیزی که سالها پیش بود تفاوتهای بسیاری کرده است. امروزه به ویژه برای مشاغلی که قبلا توانسته اند مخاطبان خود را جذب کنند بسیار مفید است. بسیاری از مشاغل کوچک از بازاریابی ویدیویی به طور جدی استفاده می کنند تا از رقابت کسب و کار خود خارج نشوند.

بازاریابی محتوای ویدیویی

اگر گشتی در فضای مجازی بزنید متوجه خواهید شد که محتواهای ویدیویی مانند گذشته استفاده نمی شود. به عنوان یک مثال توجه شما را به موتور جستجوی یوتیوب جلب می کنیم که به عنوان دومین موتور جستجوی جهان شناخته شده است. در حالی که موتور جستجوی یاهو یا بینگ در رتبه های پایین تر قرار دارند. یوتیوب جایی است که افراد بسیاری بلافاصله پس از سرچ در گوگل به یوتیوب سر می زنند. محتواهای آن ویدیوهای آموزشی، تبلیغاتی و…. است.

اگر بازاریابی محتوایی در فضای مجازی انجام می دهید نباید از قدرت محتواهای ویدیویی غافل نشوید و باید به عنوان یک استراتژی اصلی در این راستا باشد.

قبل از اینکه به نحوه تولید محتوای ویدیویی بپردازیم باید از علت اهمیت این نوع محتوا بپردازیم. از آنجا که ویدیو امکان ایجاد یک داستان از کسب و کار می دهد و هم چنین ویدیو ترکیبی از حرکت و صدا است  این موجب برقراری رابطه عمیق تر و با معناتر با مخاطب می گردد. با توجه به موارد ذکر شده جهت بهره مندی از این نوع محتوا جهت افزایش نرخ تعامل باید نحوه استفاده از آن را به طور صحیح انجام دهید و درک کنید.

 بازاریابی محتوای ویدیویی دقیقا چیست؟

اگر بخواهیم بازاریابی محتوای ویدیویی را به طور واضح توضیح دهیم تولید و انتشار آنلاین مطالبی است که می تواند آموزنده، تبلیغاتی و… باشد. هدف از این نوع تولید محتوا تبدیل مخاطب آنلاین به مشتری واقعی و ارائه اطلاعات جدید برای جذب مشتریان جدید و ترغیب مشتریان گذشته به خرید است.

مهم نیست از چه نوع محتوایی استفاده می کنید. با استفاده از یک برنامه ریزی مناسب بازاریابی محتوا می توانید: ضمن ایجاد تاثیر مثبت در بین مخاطبان هدف خود نسبت به محصول یا خدمات خود آگاهی بیشتری ایجاد کنید. این اولین و مهمترین مرحله بازاریابی محتوا است زیرا بدون آگاهی جلب اعتماد غیر ممکن است.

مرحله مهم بعدی اینکه روی محصول یا خدمتی که قصد ارائه آن را دارید متمرکز شوید و به طور واضح مزایای استفاده از محصول و یا خدمات خود را توضیح دهید. این به مخاطبان می فهماند که استفاده  از محصول شما چه کمکی به او می کند.

خوب است بخوانید: انواع بازاریابی محتوا

7 نکته مهم در تولید محتوای ویدیو:

1.سریع سر اصل مطلب بروید.

مخاطبان فضای مجازی مانند گذشته نیستند. اگر محتوای شما جذابیت کافی نداشته باشد و سریع توجه مخاطب را به اصل موضوع جلب نکنند مخاطب از محتوای شما رد می شود و دیده نمی شود.

2.در محتوای ویدیویی خود ارزش واقعی محصولات را به نمایش درآورید.

تولید محتوای ویدیویی قدرتمند در بیان ارزش واقعی محصول موردنظر بسیار حائز اهمیت است.در استراتژی محتوای ویدیویی خود باید این نکته را شامل شود که به زندگی مخاطبان شما کمک کند.

3.اشتراک گذاری ویدیو در موتور جستجوی یوتیوب یا آپارات

اگر چه که شکی نیست که برنامه بازاریابی محتوای شما بدون انتشار آن در موتورجستجو یوتیوب و یا سایت آپارات کامل نمی شود. با این وجود کانال ها سایتها و گروههای متعددی وجود دارند که شما می توانید محتوای ویدیویی خود را در آنها انتشار دهید تا به مخاطبان هدف خود دسترسی پیدا کنید. از آنجا که هر سیستم عاملی مخاطبان خاص خود را دارد به عنوان مثال فیس بوک مخاطبان خاص خود را دارد اینستاگرام نیز هم چنین و دسترسی به محتوا در هر کدام متفاوت است نباید فقط به یک شبکه اکتفا کنید. با این وجود باید روی سیستمی فعالیت بیشتری داشته باشید که مخاطبان هدف شما در آن فعالیت دارند.

4.در استراتژی و رویکرد خود سازگار باشید.

در تولید محتوای ویدیویی از رویکرد و به عنوان مثال رنگها و طرحهای ثابت استفاده کنید. ثبات نقش مهمی در این نوع تولید محتوا دارد.

5.کیفیت را نادیده نگیرید.

ویدیو را فقط به این هدف که در یوتیوب و.. انتشار دهید تولید نکنید بلکه به کیفیت آن نیز دقت کنید. با توجه به این نه فیلم های با کیفیت پایین مناسب هستند نه فیلم هایی با کیفیت بالا مانند HD که در بارگیری مدت زیادی به طول می انجامد و موجب رد کردن مخاطب می گردد.

6.ویدیوهای خود را برای پخش بی صدا بهینه کنید.

با توجه به اینکه تعداد زیاد مخاطبان شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام و…. فیلم های انتشار داده شده را بی صدا پخش می کنند ویدیوی تولیدی شما باید برای پخش بدون صدا بهینه گردد. به طوری که هدف موردنظر بدون صدا نیز قابل انتقال باشد.

ویدیویی

7.در ویدیوی خود شماره های تماس و کلیه راههای ارتباطی ذکر شود.

همه این اقدامات و بازاریابی محتوا در نهایت باید تبدیل به تماس و برقراری ارتباط با مخاطب گردد. در صورتی که شماره های تماس و راه ارتباطی در ویدیوی خود بیان نکنیم این کار بی فایده است. علاوه بر این موجب بالا رفتن نرخ بازدید سایت شبکه های اجتماعی و.. می گردد.

ویدیویی